Student Membership

Eligibility

Winners of INAE National Online Essay Competition, winners of INAE Innovative Student Projects Awards at Doctoral, Master’s and Bachelor’s levels in engineering; winners of Innovation and Manufacturing Practices (IMP) competition and any other competitions conducted by INAE at Bachelor’s Level/ Master’s Level in engineering, will be inducted as “Student Member”.

The membership will be valid for 5 years only from the date of induction.

STUDENT MEMBERS INDUCTED DURING 2019

Student Members- 3rd Youth Conclave Theme based Competition, IIT Delhi, 2019

  1. Soumya Yadav, Indian Institute of Technology, Kharagpur
  2. Akash Luhana, Indian Institute of Technology, Kharagpur
  3. Sheet Kushal, Indian Institute of Technology, Kharagpur
  4. Jai Shukla, Indian Institute of Technology, Kharagpur
  5. Utkarsh Kulshrestha, Indian Institute of Technology, Bombay
  6. Sandeepan Dhoundhiyal, Indian Institute of Technology, Bombay
  7. Parashuram Shourya, Indian Institute of Technology, Bombay
  8. Ravi Kumar Kushawaha, Indian Institute of Technology, Bombay
  9. Jatin Prasath, Indian Institute of Technology, Bombay
  10. Amal S Sebastian, Indian Institute of Technology, Bombay
  11. Kevin Prajapati, Indian Institute of Technology, Bombay
  12. Gaganpreet Singh, Indian Institute of Technology, Bombay
  13. Abhinav Sharma, Indian Institute of Technology, Kharagpur
  14. Adityo Ghosh, Indian Institute of Technology, Kharagpur
  15. Samyak Singh, Indian Institute of Technology, Kharagpur
  16. Ashish Jaiswal, Institute of Engineering and Technology, Bundelkhand University, Jhansi
  17. Ravi Pratap Singh, Institute of Engineering and Technology, Bundelkhand University, Jhansi
  18. Goldin Sneha E, St. Joseph’s Institute of Technology, Chennai
  19. G Gloriya Seelan, St. Joseph’s Institute of Technology, Chennai
  20. Neharika Jali, Indian Institute of Technology, Bombay
  21. Bhuyashi Deka, Indian Institute of Technology, Bombay
  22. Sheetal Gupta, Indian Institute of Technology, Bombay

Student Member- Innovative Student Projects Award 2019

Bachelor Level

  1. Rohit Gandikota, Indian Institute of Space Science and Technology, Thiruvananthapuram
  2. Sharmila Reddy Nangi, Indian Institute of Technology, Kharagpur
  3. Archana CM, Indian Institute of Space Science and Technology, Thiruvananthapuram
  4. Sneha Gem Mathew, Indian Institute of Space Science and Technology, Thiruvananthapuram
  5. Bala Suraj Pedasingu, Indian Institute of Technology, Tirupati
  6. Suraj R, Indian Institute of Space Science and Technology, Thiruvananthapuram
  7. V Charan, Mahatma Gandhi Institute of Technology, Hyderabad
  8. G Raja Vallabh, Mahatma Gandhi Institute of Technology, Hyderabad
  9. Y. Aishwarya Reddy, Mahatma Gandhi Institute of Technology, Hyderabad
  10. K Lakshman Vedavyas, Mahatma Gandhi Institute of Technology, Hyderabad
  11. L Pooja, Mahatma Gandhi Institute of Technology, Hyderabad
  12. Gracio Joyal Lobo, International Institute for Aerospace Engineering and Management, Jain University, Bangalore
  13. Amrutha K, International Institute for Aerospace Engineering and Management, Jain University, Bangalore
  14. Dumpeti Vineeth, International Institute for Aerospace Engineering and Management, Jain University, Bangalore
  15. Medisetti Swami Charan, International Institute for Aerospace Engineering and Management, Jain University, Bangalore
  16. J Chandra Bose, National Engineering College, Kovilpatti
  17. G Mohankumar, National Engineering College, Kovilpatti
  18. A Muthushivashankar, National Engineering College, Kovilpatti
  19. CB Raambalagi, National Engineering College, Kovilpatti

Master Level

  1. Shivam Harshadkumar Ribadiya, Chandubhai S Patel Institute of Technology, CHARUSAT University, Gujarat
  2. Rishab Anand, Indian Institute of Technology, Bombay
  3. Vikram Kishore Bharti, Indian Institute of Technology, Hyderabad
  4. Neethu M, Indian Institute of Space Science and Technology, Thiruvananthapuram
  5. Ruchika Zalpouri, College of Agricultural Engineering and Technology, Punjab Agricultural University, Ludhiana

Doctoral Level

  1. Abir De, Indian Institute of Technology, Kharagpur
  2. Gaurav Goswami, Indraprastha Institute of Information Technology, Delhi
  3. Subham Swaroop Sahoo, Indian Institute of Technology, Delhi
  4. Shambhu Sau, Indian Institute of Technology, Bombay
  5. Surender Singh, Indian Institute of Technology, Roorkee
  6. P Mastanaiah, Indian Institute of Technology, Hyderabad
  7. Raosaheb Ananda Farakte, Institute of Chemical Technology, Mumbai
  8. Lokamanya Chikmath, Jain University, Bangalore
  9. Atasi Dan, Indian Institute of Science, Bangalore
  10. Nithin Chandran, Indian Institute of Technology, Kharagpur